Przejdź do treści

Birytualizm – Franciszek potwierdza że NOM nie jest rytem rzymskim

Franciszkowi znów się coś „wypsnęło” i niechcący potwierdził że Novus Ordo Missae czyli nowa posoborowa msza to nie „zwyczajna forma” rytu rzymskiego,  jak to rozgraniczył  Benedykt XVI w Summorum Pontificum (przeciwieństwio do „nadzyczajnej  formy”, czyli tradycyjnego rytu rzymskiego) ale inny ryt mszy.

„Ksiądz, który chce celebrować  nie jest w takim samym stanie jak przedtem — że to z nostalgii, z pragnienia itd. — i dlatego musi prosić Rzym o pozwolenie.  Rodzaj pozwolenia na birytualizm, dawanego wyłącznia przez Rzym. Tak jak kapłan, który odprawia w rycie wschodnim i rycie łacińskim, on jest birytualistą z zezwoleniem Rzymu.” – powiedział Franciszek w wywiadzie dla hiszpańskiego Radia COPE.

Rozmowę opublikowano w jęz. angielskim na stronie vaticannews

Birytualizm w tym wypadku polega na odprawianiu mszy – uczty protestanckiej (NOM) i katolickiej Ofiary (w klasycznym rycie rzymskim).

Protestanci to widzą; nie na darmo też uczestniczyli w pracach nad nowym rytem, tylko reszta pozwala się łudzić. Większość nie rozumie i nie chce rozumieć, że to czego naucza Franciszek to protestantyzm, czego najnowszy przykład opisywaliśmy tutaj. Moderniści protestanckie poglądy przeszmuglowali już dawno w swoich naukach. Nowa msza bardzo w tym pomaga.

 

Szokujące jest też twierdzenie mające chyba tylko sugerować nieświadomym, że Msza św. w rycie rzymskim sprawowana przez wieki to „naśmiewanie ze słowa Bożego.” W wywiadzie mówi:

„Rezultatem była troska duszpasterska, którą należy podjąć, z pewnymi dobrymi ograniczeniami. Na przykład, aby głoszenie Słowa odbywało się w języku zrozumiałym dla wszystkich; inaczej inaczej to będzie jak naśmiewanie się ze Słowa Bożego.” 

Takiego zachowania ani słów nie ma sensu komentować setny raz. Kto ma uszy ten słyszy.

Dla ciągle nieświadomych trzeba tylko dodać, że każdy kto uczęszcza na Mszę św. w rycie rzymskim ma dostęp do czytań w języku ojczystym. Są dostępne mszaliki tłumaczące łacińskie teksty, w tym czytania. Poza tym Słowo Boże – List i Ewangelia na Mszy św. są czytane na głos przed kazaniem, w języku ojczystym. Kazanie jako głoszenie Słowa oczywiste, że też nie jest po łacinie. 

Obrzydzanie Tradycji Kościoła to coraz częstszy motyw kłamliwych wypowiedzi Franciszka. Ale większość nadal spokojnie poprzestaje na pytaniu: „cóż to jest prawda?’…

Przykazania nie są”absolutne” stwierdził Franciszek – Nauka potępiona przez Kościół: „Niech będzie przeklęty”

 


1 komentarz do “Birytualizm – Franciszek potwierdza że NOM nie jest rytem rzymskim”

Odpowiedz