Przejdź do treści

Niszczycielski projekt reformatora Franciszka

Francuska gazeta La Croix napisała kilka dni temu, powołując się na źródło w Watykanie,  iż nowa konstytucja apostolska, „Praedicate Evangelium” , jest skończona i papież Franciszek już ją podpisał.
Nową konstytucje gazeta określa jako „ najbardziej ambitny projekt obecnego pontyfikatu”
 
W 2013 r. Papież ustanowił „Radę Kardynałów” złożoną z 9 duchownych, którzy mieli  pomóc Franciszkowi w zarządzaniu Kościołem. Ich zadaniem była praca nad projektem planu reformy kurii, poprzez rewizję konstytucji apostolskiej Pastor Bonus, która obecnie reguluje działalność Kurii Rzymskiej.
La Croix pisze :
Bez względu na to, kiedy nowy tekst zostanie ujawniony, konsekwencje będą różnorodne i prawdopodobnie historyczne”.
Jednym z pierwszych i najbardziej widocznych z nich będzie masowa zmiana personelu”.
La Croix spekuluje o kardynałach do zastąpienia wraz z wejściem w życie nowej konstytucji, Wymieniani są: kardynał Marc Ouellet, prefekt Kongregacji Biskupów; Kardynał Leonardo Sandri, prefekt Kongregacji Kościołów Wschodnich; Kardynał Giuseppe Versaldi, prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej; oraz kardynał Beniamino Stella, prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa.
Szczególnie zaś artykuł wskazuje na kard. Roberta Sarah, prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Papież Franciszek kilkakrotnie ganił kardynała za jego wypowiedzi na temat liturgii. Między innymi po tym, jak Sarah publicznie opowiedział się za sprawowaniem Mszy Św. „ ad orientem” (z kapłanem skierowanym przodem do ołtarza a tyłem do wiernych). 
AKTUALNOŚCI
Lifesite  z kolei przypomina ze w  styczniu 2020 r. Catholic News Agency (CNA), pisała ze w tekście projektu Praedicate Evangelium, w części określającej autorytet Kongregacji Nauki Wiary, napisano bezpośrednio o niemieckiej propozycji Kościoła federalnego. Projekt tekstu  miał się odnosić do „podstawowej odpowiedzialności” poszczególnych biskupów i biskupów narodowych. 
Catholic News Agency opublikowała analizę prawnika kanonicznego Eda Condona, twierdzącą że „reforma Kurii Rzymskiej może doprowadzić do zatwierdzenia Ścieżki Synodalnej w Niemczech, wzywając do znacznych zmian w katolickim nauczaniu na temat moralności seksualnej„.
Ed Condon wspomina m.in. ze duży pływ na powstającą konstytucje apostolską miał kardynał Reinharda Marks z Monachium, były szef konferencji biskupów niemieckich i kluczowy członek Papieskiej rada kardynałów. 
 
Wszystko to razem wskazuje że ” historyczna reforma” ma dobić resztki przejawów prawdziwej katolickiej nauki i oddalić za horyzont niewygodnych którzy, jak kard. Sarah  jeszcze całkiem nie zapomnieli jak wyglądał Kościół Katolicki.
W nawiązaniu do Mszy św. „ad orientem” na myśl przychodzą słowa z Księgi Jeremiasza: „do Mnie zaś obracają się plecami, a nie twarzą” (Jr, 2,27).  Widać nie od dziś że Franciszek na wszelkie głosy rozsądku, (nie wspominając jak widać o Bożym),  reaguje jak królowie za czasów Jeremiasza. Tragedia jednak polega na tym, że Franciszek powszechnie jest uznawany za głowę Kościoła Katolickiego, a prowadzi ludzi dokładnie tam, gdzie ówcześni królowie. Jak to się skończyło wtedy warto sobie przypomnieć…
 
A. Szaroleta
AKTUALNOŚCI


Źródło:international.la-croix.com, LifeSitenews.com, catholicnewsagency.com

Odpowiedz